Głogowskie Forum Historyczne
Kontakt Kontakt  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
O Encyklopedii Ziemi Głogowskiej (ogólnie)
Autor Wiadomość
Spirit_of_Martin 
Administrator


Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 239
Skąd: Głogów
Wysłany: 2006-03-17, 20:12   O Encyklopedii Ziemi Głogowskiej (ogólnie)

1. Czym jest seria EZG?
Seria ukazuje się od roku 1993 w formie zeszytów w formacie A5, zawierających 10 (zeszyt podwójny 20) haseł. Dotychczas ukazało się, w cyklu nieregularnym, 59 numerów serii. EZG jest encyklopedią regionalną. Pełniąc rolę edukacyjną i popularyzującą wiedzę o Ziemi Głogowskiej stanowi materiał wyjściowy do opracowania publikacji zwartej typu encyklopedycznego.

2. Pojęcie Ziemi Głogowskiej

Rozumiane jest jako teren powiatu głogowskiego w latach 1932-1954.

3. Komitet Redakcyjny EZG
Komitet składa się z 5 osób, na czele z redaktorem naczelnym. Jest on odpowiedzialny przed Radą i Prezydium Rady TZG. Komitet kształtuje program i funkcjonowanie działalności wydawniczej TZG, zajmuje się właściwym procesem redakcyjnym publikacji i angażuje do określonych zadań merytorycznych kompetentne osoby z zewnątrz (konsultanci). W gestii Komitetu znajduje się całość kontaktów, uzgodnień i umów z autorami.

4. Autorzy Serii EZG
Wydawca nie określa kryteriów doboru autorów, wychodząc z założenia, że EZG jest dostępna dla wszystkich osób, które interesują się Ziemią Głogowską i pragną swoją wiedzę przekazać ogółowi. Natomiast zadaniem i uprawnieniem Komitetu Redakcyjnego jest ocena nadesłanych prac oraz kwalifikacja do opublikowania.

5. Hasła
Dobór haseł odbywa się pod kątem pełnego i komplementarnego w poszczególnych aspektach opisu Ziemi Głogowskiej. Hasła są znormalizowane: 2 strony formatu A5, łącznie z materiałem ilustracyjnym i literaturą (źródłem informacji). W uzasadnionym przypadku opracowania hasła jako dłuższego materiału, stosuje się rozłożenie na hasła cząstkowe (1, 2, 3).

Ziemia Głogowska

Przyjmujemy, że Ziemia Głogowska obejmuje teren dawnego powiatu głogowskiego w granicach, w jakich funkcjonował on do r. 1950. W ten sposób “uśredniamy” równocześnie terytorium dla którego na przestrzeni ostatniego tysiąclecia Głogów był ośrodkiem centralnym. Przykłady skrajne: księstwo głogowskie, zajmujące zachodnią połać Dolnego Śląska i - okresowo - część Wielkopolski oraz relatywnie niewielki powiat głogowski w l. 1954 - 75. Zmiany granic administracyjnych po r. 1950 powodowały odpadanie peryferyjnie położonych miejscowości i postępujące osłabienie więzów. Bytom Odrzański, Siedlisko i Sława zrosły się z województwem zielonogórskim. Polkowice znalazły się w orbicie rosnącego w siłę Lubina a obecnie stały się siedzibą odrębnego powiatu. Kilka miejscowości zasiliło powiaty Góra i Wschowa. Reasumując, Ziemia Głogowska znalazła się po reorganizacji administracyjnej w 1975 r. w obrębie trzech, a obecnie dwóch województw.


Regulamin dla autorów haseł


1. Towarzystwo Ziemi Głogowskiej (dalej zwane Wydawcą) za pośrednictwem Komitetu Redakcyjnego prowadzi w trybie ciągłym nabór haseł do zeszytów EZG, jako publikacji seryjnej. Odbywa się to poprzez:

a) przyjmowanie haseł nie zamówionych,

b) nabór haseł.

W tym drugim trybie Komitet zwraca się z propozycjami do określonych osób, bądź ogłasza nabór publicznie. W obydwu przypadkach trybu b Komitet może sformułować propozycje bez określenia tematów haseł albo z określeniem tematów: ogólnych lub szczegółowych.

2. Dobór haseł odbywa się pod kątem pełnego i komplementarnego w poszczególnych aspektach opisu Ziemi Głogowskiej.
Hasła są znormalizowane: tekst wraz z literaturą (źródłem informacji) powinien zawierać maksymalnie 5000 znaków (łącznie ze znakami przestankowymi i spacjami); jeżeli w haśle zostanie wykorzystany materiał ilustracyjny ilość tekstu powinna być pomniejszona o około 500 - 1000 znaków (w zależności od wielkości ilustracji). Całość powinna odpowiadać dwóm stronom formatu A-5). W uzasadnionym przypadku opracowania hasła jako dłuższego materiału, stosuje się rozłożenie na hasła cząstkowe (1, 2, 3). W takim przypadku pożądane jest, aby zamieszczone były one w jednym zeszycie.

3. Autorzy w zamian za określone umową wynagrodzenie przekazują Wydawcy tekst hasła do publikacji, na zasadach określonych ustawą o prawie autorskim oraz umową z Wydawcą. Wydawca zastrzega sobie w umowie prawo do opublikowania hasła niezależnie od wysokości nakładu oraz prawo do ewentualnego przedruku hasła w publikacji zwartej tego samego rodzaju (encyklopedycznej) bez względu na wysokość nakładu.

4. Autorzy dostarczają Wydawcy tekst hasła, w postaci zapisu elektronicznego (dyskietka, płyta CD, e-mail) i wydruku komputerowego.

5. Autorom haseł zapewnia się do dyspozycji: a) Regulamin EZG, b) wiedzę o zasięgu terytorialnym terenu Ziemi Głogowskiej (mapa), c) zestawienie opublikowanych haseł. Materiały te dostępne są na stronie internetowej TZG oraz (do wglądu) bezpośrednio w Biurze TZG.

6. Autorzy haseł (dot. 1.a) i 1.b) )posiadają prawo do kontaktu z Komitetem Redakcyjnym na każdym etapie opracowywania hasła.

7. Hasła zgłoszone przez autorów lub już dostarczone, rozpatrywane będą przez Komitet Redakcyjny pod kątem zamieszczenia w kolejnych przewidywanych do wydania zeszytach EZG... Wydawca określa terminy realizacji kolejnych zeszytów EZG i właściwe dla nich terminy dostarczania haseł. Uzgodnienia między Autorem a Wydawcą zawarte po ogłoszeniu terminu realizacji zeszytu EZG traktowane są jako wzajemnie zobowiązujące. Hasła, które wpłyną po terminie uzupełnią rezerwowy zasób i podlegać będą kwalifikacji do kolejnych zeszytów.

8. Po zamknięciu naboru haseł do określonego numeru, Komitet Redakcyjny dokona w terminie 2 tygodni weryfikacji haseł na:

a) zakwalifikowane do bieżącego numeru,

b) odłożone do opublikowania w następnych zeszytach,

c) nie kwalifikujące się do publikacji.

Hasła nie zakwalifikowane odesłane zostaną Autorom z adnotacją.

9. Proces redagowania zeszytu przez Komitet Redakcyjny określa się na 4 tygodnie. Po korekcie hasła zostaną dostarczone autorom do korekty autorskiej. Autorom przysługuje 2-tygodniowy termin na wyjaśnienie kwestii spornych, uzgodnienia i akceptację zmian, kończącą procedurę. Brak odpowiedzi autora równoznaczny jest z akceptacją redakcyjnej wersji hasła.

10. Zakończenie procedury uprawnia obie strony do zawarcia umowy i wystawienia przez Autora rachunku według obowiązujących stawek.

11. Po opublikowaniu zeszytu Autorowi przysługują 2 egzemplarze autorskie numeru za 1 hasło oraz po 1 egzemplarzu za każde następne hasło.

www.glogow.pl/tzg
www.glogow.pl/tzg/ezg/encyklopedia.htm
 
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2009-02-13, 12:12   

Przejrzałem kilka artykułów. Są porządnie napisane.

Mam jedną zasadniczą uwagę. W kościele ewangelickim nie mamy "gmin ewangelickich", tak samo jak nie mamy "powiatów ewangelickich", ani "województw ewangelickich". Mamy parafie i diecezje, tak samo jako w kościele polskokatolickim, rzymskokatolickim, prawosławnym i wielu innych.

W artykule o ewangelickim kościele garnizonowym znalazłem takie cudaczne wyrażenie, jak "cywilna gmina ewangelicka". Jest to taki sam dziwoląg językowy, jakby nazwać dowolną parafię katolicką "cywilną gminą katolicką".

Czyli np. zamiast "parafia rzymskokatolicka Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski" - "cywilna gmina katolicka Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski".

Przyznacie, że brzmi conajmniej cudacznie :-) )))
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 44
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2009-03-26, 22:57   

hahah :mrgreen: Tulpar, żyjemy w czasach wszchobecnych tzw. "skrótów myślowych", Bóg jeden raczy wiedzieć co autor miał na myśli :mrgreen: ...ja tak sobie cichutko przypuszczam, że gmina - może nie tyle w sensie administracyjnym ile w socjologicznym - wspólnota... ale jakkolwiek brzmi rzeczywicie dziwnie ;-) na dodatek to "cywilna" :mrgreen: a który to artykuł?
_________________
 
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2009-04-23, 00:12   

To ten artykuł:

http://www.glogow.pl:1608...%82_garnizonowy

Na wszelki wypadek (tzn żeby się nie denerwować) nie czytałem innych.
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
Alicja 
Administrator


Wiek: 44
Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 1887
Skąd: Głogów-Kopernik
Wysłany: 2009-04-23, 08:19   

...a no tak ;-) teraz, jak przeczytałam, to "cywilna" już mnie nie dziwi - ale tym bardziej dziwię się, że ktoś pokusił się o takie sformułowanie... bo jestem prawie pewna, że chodzi o soc. "wspólnotę" i mozna było prościej. Autor pisał z niem. źródeł - może tłumaczył sobie translatorem :mrgreen:
_________________
 
 
 
Tulpar 

Wiek: 49
Dołączył: 12 Lut 2009
Posty: 497
Skąd: Lissa i. P. / Leszno
Wysłany: 2009-04-23, 10:52   

Nawet jeśli ktoś tłumaczy z niemieckich źródeł, to przed publikacją powinien skonsultować takie tłumaczenie z osobami znającymi się na sprawie.

Ale muszę przyznać, że w Lesznie też nie jest lepiej. Jedna pani doktor historii, mimo jasno i wyraźnie napisanej konsultacji profesora teologii ewangelickiej, zignorowała go całkowicie i za pieniądze miejskie i naszej parafii pchnęła publikacje z podobnymi głupotami. Niestety naszemu księdzu nie przyszło do głowy sprawdzać publikację konsultowaną przez profesora. Więc czasem mam takie myśli, że nie chodzi tylko o niewiedzę.
_________________
Tak stoję, inaczej nie mogę./So stehe ich, anders kann ich nicht.
 
 
 
Glogovia Urbs 
www.glogopedia.org

Dołączył: 22 Kwi 2009
Posty: 65
Skąd: Glogovia
Wysłany: 2009-04-24, 22:18   

Już niedługo Glogopedia (która cały czas jest uzupełniana, na razie brak zdjęć itp.) stworzy możliwość konsultowania się z autorami tekstów, więc jeśli macie wątpliwości, to albo już uderzajcie do redakcji albo za jakiś czas dyskutujcie z autorami...
 
 
Yedyny 
Administrator


Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 2196
Skąd: Głogów
Wysłany: 2009-04-26, 22:11   

No ja caly czas czekam na zdjecie; tresc jak dla mnie w porzadku, ale wyglada to jak encyklopedie z czasow komunistycznych: mnostwo textu i co tysiac stron miniaturka czarno-biala ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
GłogówStowarzyszenie Miłoœników Głogowskich Fortyfikacji - TWIERDZA GŁOGÓWTowarzystwo Ziemi GłogowskiejGROTGłogowskie Forum Historyczne
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group / Serwisy Malacha: Głogów / Pompy Ciepła