TadeuszFantom
Administrator
Wiek: 59 Dołączył: 18 Mar 2007 Posty: 1116 Skąd: Głogów
|
Wysłany: 2017-07-05, 13:28 Wykład dr. Grzegorza Kiarszysa jutro, 6 lipca
|
|
|
Wykład odbędzie się w czwartek, 6 lipca br. godzinie 17.00 w Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym, znajdującym się w Zamku Książąt Głogowskich przy Bramie Brzostowskiej 1.
Towarzystwo Ziemi Głogowskiej i Katedra Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego zapraszają na wykład dr. Grzegorza Kiarszysa pt. „Grody, warownie rycerskie i demony. Ukryty wymiar średniowiecznych krajobrazów pogranicza ziemi głogowskiej i górowskiej”.
Tematyką tego popularnonaukowego wykładu będą archeologiczne badania krajobrazu pogranicza ziemi głogowskiej i górowskiej oraz grodziska średniowieczne, głównie znajdujące się na terenie dzisiejszego powiatu górowskiego. Historycznie większość omawianych obiektów wchodziła w skład Księstwa Głogowskiego. Podczas prelekcji będzie również mowa o władcach, w tym m.in. o Janie II Szalonym – ostatnim piastowskim księciu Głogowa.
Wykład odbędzie się w czwartek, 6 lipca br. godzinie 17.00 w Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym, znajdującym się w Zamku Książąt Głogowskich przy Bramie Brzostowskiej 1.
Wstęp wolny!
Notka o prelegencie:
Dr Grzegorz Kiarszys jest zatrudniony na stanowisku adiunkta w Katedrze Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Był specjalistą do Spraw Archeologii i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego w polskiej strefie odpowiedzialności w Iraku. Uczestniczył również w wykopaliskach archeologicznych w Irlandii i Irlandii Północnej. Na zlecenie Muzeum Miasta Kopenhagi brał udział w badaniach archeologicznych poprzedzających budowę metra w stolicy Danii.
W Polsce prowadzi ratownicze badania wykopaliskowe na stanowiskach archeologicznych obszaru Dolnego Śląska i Ziemi Lubuskiej. Do niedawna zajmował się realizacją projektu pt. „Osady obronne w krajobrazie kulturowym powiatu górowskiego”, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanych przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. W swoich badaniach wykorzystuje metody nieinwazyjne, źródła kartograficzne i historyczne oraz archiwalną dokumentację pochodzącą z badań archeologicznych.
ŹRÓDŁO:
http://www.tzglogow.pl/
Ja się wybieram, czytałem tego autora książkę "Trzy światy średniowiecza" i w oparciu o jej treść sądzę, że może być bardzo interesujący wykład. |
_________________ Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy |
|